Sağlıklı Oyuncak Nedir?

Çocukların zihinsel gelişim ve hayatı keşfetme süreci için oyuncaklar en etkili ürünlerdir.

Oyuncaklar, çocukların el becerilerini,yaratıcılığınız, hafıza ve hayal gücünü destekler. Bu destekleme sürecinde çocuğun yaşına uygun ve sağlıklı oyuncaklar seçmek çok önemlidir. Sağlıklı oyuncak, çocuğu fiziksel ve ruhsal açıdan kötü etkilemeyecek, çocuğun olumsuz davranışlarda bulunmasına neden olmayacak ve sağlığını riske atmayacak oyuncaklardır. Sağlıklı oyuncaklarda çocuğa zarar verebilecek malzeme ve ürün kullanılmaz. Organik malzemelerden yapılmış, zararlı madde ve boyalar kullanılmadan üretilmiş oyuncaklar sağlıklı oyuncaktır. Çocuklar için sağlıklı ve yaşına uygun oyuncaklar seçilmelidir. Sağlıklı oyuncak seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. 

Sağlıklı Oyuncak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seçilen oyuncak sağlam ve temiz olmalı. 

Özellikle küçük yaştaki çocuklar ve bebekler oyuncaklarını ağzına götürme dürtüsü duyarlar. Çocuk bu hareketi yapacağı için onlara iyi temizlenmiş, hijyeni sağlanmış bir oyuncak seçilmeli.

Oyuncaklar sert değil, yumuşak olmalı.

 Çocuklar oyuncakla oynarken herhangi bir hareket yaparak oyuncağı kafasına, yüzüne veya vücudundaki herhangi bir bölgesine çarpabilir. Bu yüzden çocuğun canını acıtmayacak ve herhangi bir yaralanmaya sebep olmayacak türden olmalıdır.

Özellikle bebeklik dönemindeki çocuklar için, oyuncaklar çok küçük olmamalıdır.

Çocuk merak duygusuyla ve oyun isteğiyle oyuncağı ağzına sokabilir ve yutmaya çalışabilir. Böyle bir durum gerçekleştiğinde çocuğun nefes borusu tıkanabilir. Bu yüzden, çocuğun ağzına sokamayacağı büyüklükte oyuncaklar tercih edilmelidir.

Ayrıca oyuncak parçalarının da sağlam veya iyi dikilmiş olması gerekir. Böylece herhangi bir parçası( düğme, küçük parçalar gibi) çocuğa bu şekilde bir zarar veremez.

Çocuğun eliyle rahatlıkla kavrayabileceği oyuncaklar tercih edilmeli.

Çocuklar oynadığı oyuncakları hareket ettirebilmek, onları kavramak ve ne olduğunu anlayabilmek isterler. Çocuğun oyuncağı rahatça kavraması ve deneyimleyebilmesi, öğrenme ve keşfetme süreci için önemlidir. 

Yüksek ses çıkaran oyuncaklar sağlıklı değildir.

Rahatsız edici seviyede yüksek sesli, çocuğu korkutan veya rahatsız eden müzikli oyuncaklardan kaçınılmalıdır. Bu şekilde çocuğu rahatsız eden oyuncaklar çocuğun psikolojisini kötü yönde etkiler ve kaygı duymalarına sebep olur.

Oyuncağın yapıldığı malzemeye dikkat edilmelidir.

Oyuncağın yapımında kullanılan iç malzemeler çocuğa zarar vermeyecek türden olmalıdır. İçinde metal parçacığı, sivri uçlar veya çocuğun ağzına kaçabilecek tüyler bulunmamalıdır. Eğer kullanılmışsa bile oyuncağın iyi dikilmiş olup iç malzemelerinin açığa çıkmaması gerekir.

Zararlı boyalar ve yabancı maddeler kullanılmayan, kaliteli ve çocuğun cildine zarar vermeyecek türde bir kumaştan yapılmış oyuncaklar tercih edilmelidir.

Senemiskoo oyuncakları güvenebileceğiniz, sağlıklı ve tamamen organik oyuncaklardır. Çocuklarınız rahatlıkla oynayabilir, zihinsel gelişimlerini tamamlar ve verimli vakit geçirirler. Çocuğunuzun sağlıklı oyuncaklarla oynamasını istiyorsanız tereddüt etmeden Senemiskoo oyuncaklarını tercih edebilirsiniz! 

Senemiskoo oyuncakları %100 organik kumaştan yapılmıştır.

İçi boncuk elyafla doldurulmuştur.

Üzerinde çocuğa zarar verebilecek hiçbir materyal yoktur.

30 °C yıkanabilir, yıkanabildiği için hijyeniktir.

sağlıklı oyuncak, organik oyuncak, çocuk sağlığı, peluş oyuncaklar, organik kumaş

hurcan

Related Post

Leave A Comment

Name

Website

Comment