Depremden Sonra Çocuğunuzun Ruh Sağlığını Nasıl Korursunuz?

Çocuklar depremden sonra bir süre endişe veya korku duyabilirler. Depremin çocukta bir travma oluşturmaması çocuğun ruh sağlığını koruması için çok önemlidir. Çocuğunuzun ruh sağlığını korumak için bazı konulara dikkat etmeniz gereklidir. Dikkat etmeniz gereken konuları aşağıda sizler için derledik.

Çocuğunuza Kendisini Yalnız Hissettirmeyin

Gitmeniz gereken herhangi bir yer olduğunda ne olursa olsun çocuğunuzu yalnız bırakmayın. Yalnız kalmaları daha çok endişe ve korku duymalarına yol açacaktır. Ona yalnız olmadığını, daima yanında olduğunuzu hissettirin ve paylaşımda bulunun.

İletişim Kurun ve Endişenizin Ortak Olduğunu Belirtin

Çoğu zaman yetişkinler endişe ve korkularını çocuklarına hissettirmemeye ve bu duygularını gizleme çalışırlar. Aslında bu duygularınızı çocuğunuzdan gizlemenin bir faydası yoktur. Sizin de bu duyguları yaşayabileceğinizi, bu duyguların gayet doğal olduğunu paylaşırsanız çocuğunuz da duygularını daha rahat paylaşabilir. Çocuğunuzla ne hissettiği ve kaygılarını nasıl atlatabileceği hakkında konuşmak onu cesaretlendirecektir. Daima iletişim kurarak ve paylaşımda bulunarak çocuğunuzun kendini güvende hissetmesini sağlayacaksınız. 

Çocuğunuz Uyuyamıyorsa Bir Süre Birlikte Uyuyun

Çocuğunuz kaygılarından dolayı uykuya dalmakta güçlük çekebilir veya yalnız başına uyumaya korkabilir. Çeşitli kabuslar görebilir ve sık sık uyanır. Bu durumda çocuğunuzu yalnız uyuması için zorlamayın. Bir süre çocuğunuzun sizinle uyumasına izin verin. Çocuk kendini güvende hissettikten sonra kaygı durumu azalır. Tabii ki de bu süreyi fazla uzun tutmamak da doğru değildir. Birkaç gün sonra çocuğunuzla yumuşak bir şekilde konuşarak artık kendi yatağında yatması gerektiğini söyleyebilirsiniz. 

Uzman Yardımı Almaktan Kaçınmayın!

Bütün süreç boyunca sabırla çocuğunuzun yanında oldunuz ama hala daha çocuğunuzun iyi hissetmediğini ve kaygılı olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız. 

çocuk ruh sağlığı, deprem sonrası travma, çocuklarda deprem travması, çocuk psikolojisi, afet travması, çocuklarda afet travması, psikolojik destek, çocuk psikoloğu, aile danışanı, aile ve çocuk

hurcan

Related Post

1 Comment

  1. Güzel aydınlatıcı makale için teşekkürler daha iyisi samda kayısı umarım faydalı çalışmalarınızın devamı gelir.

    22 Şubat 2023

Leave A Comment

Name

Website

Comment