tablet oynayan çocuklar, tabletin zararları, çocuk gelişiminde tablet

NEDEN ÇOCUKLARIMIZI TABLETTEN UZAK TUTMALIYIZ?

Teknolojinin gelişimiyle toplumlar yeni alışkanlıklar kazandı. Neredeyse her işimizi telefon, tablet vb. cihazlar aracılığıyla yapmaya başladık. Tabii bu durum bizim her hareketimizi örnek olan çocuklarımız için olumsuz bir etki oluşturdu. Çocuklar ebeveynlerini örnek aldığından aynı alışkanlıklar onlarda da görülmeye başladı. Önceden çocuklar sokakta oyunlar oynar, arkadaşlarıyla fiziksel bir etkileşim içine girerlerdi. Günümüzde ise neredeyse her etkinliğimizin sanallaşmasıyla çocuklar da teknolojiyi benimsedi ve bilgisayar oyunlarına, videolara yöneldi. Küçük yaşlarda çocuğun oyalanması için eline verilen tablet bağımlılık haline geldi ve çocukların gerçek dünyayla iletişiminin azalmasına sebep oldu.

 Çocukların teknolojik aletler ile olan bu etkileşimi birçok olumsuz etkiye sebep olmaktadır. Küçük yaştan itibaren tablet vb. aletlere yatkın olan çocukların;

-Dil gelişiminde gecikmeler,

-Öğrenme ve dikkat sorunları

-Karakter oluşumunda eksiklikler

-Ve gerçek hayatla kurguyu ayırt edememe

gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Çocuğun özgüvenini ve insanlarla olan iletişimini azaltan bu aletler ölçülü bir şekilde sunulmalıdır. Ebeveynlerin çocuklar ile olan iletişimi azaldığında çocukların bu aletlere yönelmesi tabiki de kaçınılmaz bir hal almaktadır. Ekran başında geçirilen uzun saatler uykusuzluğa sebep olmakta, çocuğun okul ve sosyal yaşantısında düşüşler görülmektedir.

 Sıklıkla kullanılan tablet, telefon vb. aletler göz sağlığını da oldukça etkilemekte. Gözlerde bulanıklık, ağrı, yanma vb. şikayetlerle ortaya çıkan rahatsızlıklar çocuğu birçok alanda olumsuz etkilemektedir. Çocuklar da erken yaşta gözlük kullanımına başlanmaktadır. Ölçülü ve ebeveyn kontrolünde kullanılması gereken nu cihazları çocuğun hayatından tamamen çıkarmak mümkün olmadığı gibi doğru da değildir. Teknoloji birçok yönüyle hayatımıza kolaylık sağladığından, öncelikle çocuğa doğru teknoloji kullanımı aşılanmalıdır. Çocuğun izlediği içerikler, oynadığı oyunlar sık sık kontrol edilmeli ve ekran başında geçirilen süre azaltılmalıdır. Bu esnada çocuğun gerçek hayat ile olan bağı da dengeli bir şekilde kurulmalıdır. Bilgisayar oyunlarının yanı sıra gerçek oyuncuklar da sevdirilmelidir. Anne ve babanın çocukla kurduğu iletişimin oldukça önemli olduğu bu noktada çocuk ile etkileşime girerken temiz içerikli oyuncakların kullanılmasına dikkat edilmelidir.

.

Festivalde Senemiskoo

Senemiskoo oyuncakları tam da bu ihtiyacınıza yanıt verir. Yumuşacık ve renkli yapısıyla ilgi çeker, çocuğunuza oyun ve uyku arkadaşı olur. Senemiskoo, hijyenik oyuncaklarıyla çocuğunuzun sağlığını korur, hayal gücünü gelişimine katkı sağlar. 

hurcan

Related Post

Leave A Comment

Name

Website

Comment